Ellie Alexander: Nothing Bundt Trouble. Bakeshop (11th)
|
Donna Andrews: Terns of Endearment. Meg Langslow (25th)
|
Gretchen Archer: Double Trouble. Davis Way Crime Caper (9th)
|
Jeffrey Archer: Nothing Ventured. William Warwick (1st)
|
Ace Atkins: The Shameless. Quinn Colson (9th)
|
Kate Atkinson: Big Sky. Jackson Brodie (5th)
|
Robert Bailey: Legacy of Lies. Bocephus Haynes (1st)
|
Shannon Baker: The Desert's Share. Michaela Sanche Southwest Crime (2nd)
|
David Baldacci: A Minute to Midnight. Atlee Pine (2nd)
|
Lorna Barrett: A Killer Edition. Booktown (13th)
|
M. C. Beaton: Beating About the Bush. Agatha Raisin (30th)
|
Steve Berry and M.J. Rose: The House of Long Ago. Cassiopeia Vitt
|
Lisa Black: Let Justice Descend. Gardiner and Renner (5th)
|
Juliet Blackwell: The Last Curtain Call. Haunted Home Renovation (8th)
|
Susan M Boyer: Lowcountry Boondoggle. Liz Talbot (9th)
|
Michael Bradley: Dead Air.
|
Julia Buckley: Death of a Wandering Wolf. Hungarian Tea House (2nd)
|
Nancy Bush: The Babysitter.
|
Lynn Cahoon: Murder in Waiting. Tourist Trap (11th)
|
Colin Campbell: Catawba Point. Jim Grant (7th)
|
Eliza Casey: Lady Rights a Wrong. Manor Cat (2nd)
|
Jane Casey: Cruel Acts. Maeve Kerrigan (8th)
|
Clare Chase: Mystery at Seagrave Hall. Eve Mallow (3rd)
|
Cate Conte: Witch Hunt. Violet Mooney (1st)
|
Colin Cotterill: The Second Biggest Nothing. Siri Paiboun (14th)
|
Elizabeth Spann Craig: Borrowed Time. Vintage Library (3rd)
|
Amber Crewes: Slaughter of the Wedding Cake. Sandy Bay (19th)
|
Maddie Day: Nacho Average Murder. Country Store (7th)
|
Helena Dixon: Murder at the Playhouse. Miss Underhay
|
Christina Dodd: Strangers She Knows. Cape Charade (3rd)
|
Paul Doiron: Almost Midnight. Mike Bowditch (10th)
|
Carrie Doyle: Death on Windmill Way. Hamptons Murder (1st)
|
Sara Driscoll: Lone Wolf. FBI K-9 (1st)
|
Margaret Dumas: Murder on the Silver Screen. Movie Palace (3rd)
|
Mary Feliz: Snowed Under. Maggie McDonald (6th)
|
Vince Flynn: Transfer of Power. Mitch Rapp (1st)
|
Dianne Freeman: A Lady's Guide to Gossip and Murder. Countess of Harleigh (2nd)
|
Alan Furst: Under Occupation.
|
Lisa Gardner: The Perfect Husband. FBI Profiler (1st)
|
Kaye George: Deadly Sweet Tooth. Vintage Sweets (2nd)
|
Daryl Wood Gerber: A Sprinkling of Murder. Fairy Garden (1st)
|
Tess Gerritsen: The Shape of Night.
|
John Gilstrap: Hellfire. Jonathan Grave (12th)
|
David Gordon: The Hard Stuff. Joe the Bouncer (2nd)
|
John Grisham: The Guardians.
|
Traci Hall: Murder in a Scottish Shire. Scottish Shire (1st)
|
Cynthia Harrod-Eagles: Shadow Play. Bill Slider (20th)
|
Paul Heatley: Cutthroat. Crime Thriller
|
Anne Hillerman: The Tale Teller. Leaphorn, Chee & Manuelito (5th)
|
Cheryl Hollon: Still Knife Painting. Paint & Shine (1st)
|
Stephen Hunter: Game of Snipers. Bob Lee Swagger
|
Ed James: Gone in Seconds. Crime Thriller
|
Carole Lawrence: Edinburgh Midnight. Ian Hamilton (3rd)
|
Laura Lippman: Lady in the Lake.
|
Beverly Long: No One Saw. A. L. McKittridge (2nd)
|
Dee MacDonald: A Body in the Village Hall. Kate Palmer (1st)
|
Paul D. Marks: The Blues Don't Care. Bobby Saxon (1st)
|
Jenn McKinlay: Word to the Wise. Library Lover's (10th)
|
Tamar Myers: Puddin' on the Blitz. Pennsylvania Dutch (21st)
|
Jo Nesbo: Knife. Harry Hole
|
Barbara Nickless: Gone to Darkness. Sydney Rose Parnell (4th)
|
Mike Omer: Thicker than Blood. Zoe Bentley (3rd)
|
Jill Orr: The Full Scoop. Riley Ellison (4th)
|
T. Jefferson Parker: The Last Good Guy. Roland Ford (3rd)
|
James Patterson: Hush. Harriet Blue (4th)
|
James Patterson and Robison Wells: The Warning.
|
Louise Penny: A Better Man. Armand Gamache (15th)
|
T.R. Ragan: Don't Make a Sound. Sawyer Brooks
|
Sarah Rayne: The Death Chamber.
|
Sarah Rayne: Ghost Song.
|
Lisa Regan: Vanishing Girls. Josie Quinn (1st)
|
Mike Ripley: Mr Campion’s Visit. Albert Campion (6th)
|
J. D. Robb: Vendetta in Death. Eve Dallas (49th)
|
Barbara Ross: Jane Darrowfield, Professional Busybody. Jane Darrowfield (1st)
|
LJ Ross: Bedlam. Alexander Gregory (3rd)
|
Hank Phillippi Ryan: The Murder List.
|
John Sandford: Bloody Genius. Virgil Flowers (12th)
|
Karin Slaughter: Blindsighted. Grant County (1st)
|
Catherine Steadman: Something in the Water.
|
Nancy Nau Sullivan: Saving Tuna Street. Blanche Murninghan
|
Brad Thor: The Lions of Lucerne. Scot Harvath (1st)
|
Brad Thor: Path of the Assassin. Scot Harvath (2nd)
|
|
|